sifrenguvenlimi.com
Güçlü Parola Nedir?


Sosyal Mühendislik


DOS Saldırısı


MITM (Man In The Mıddle)


Şifre & Parola farkı


DNS Nedir?


Parola Kırma


Sözlük Atağı


Exploit & Payload nedir?Parola kırma saldırıları


Günümüzde artık parola kullanılmadan neredeyse hiçbir işlem gerçekleştiremiyor, hiçbir platforma giriş yapamıyoruz. Sitemizin açılma amacı parolaların güçlerinin bilincinde olunması ve eğer zayıf ise kuvvetlendirilmesidir.

Birazdan göreceğimiz gibi parolaların kırılması için birçok yöntem bulunmakla birlikte ülkemizde en çok gerçekleşen sözlük atak tipidir.

Tamamı rakam veya harften oluşan, içerisinde kişinin ismi, doğum tarihi, yaşadığı şehir, tutttuğu takım gibi 3.kişiler tarafından kolayca bilinebilecek veya tahmin edilebilecek parolalar kolay kırılmaktadır.

“Bu parola uzun oldu ezberleyemem” diye düşündüğünüz ve ali1997 şeklinde verdiğiniz sosyal medya hesabınızın parolası, bugün değilse bile ilerde birgün kırılacaktır.

Bu sebeple parola kırma, sosyal meday hesapları veya servislere admin olarak giriş yapma (admin parolalarının kırılması) gibi bir takım konulara bu makalemizde bahsedeceğiz.

Neden parolanızı 3 aylık periyotlarla değiştirin derlen hiç düşünüdünüz mü? Özellikle banka gibi ortamlara giriş yaparken, süresi dolan eski parolayı değiştirmeniz için mecbur bırakılırsınız. Hatta daha ileri seviye bir güvnlik önlemi olarak bir çok şirket ve kurum,parolanızı değiştirirken önceden kullandığınız son 3 parolayı girmenizi kabul etmezler. Bu tutmun bir sebebi vardır..

Sonraki makalemizde sözlük (dictionary) saldırı tipini inceleyeceğiz. Sözlük Atak makalesini okumak için tıklayınız