sifrenguvenlimi.com
Güçlü Parola Nedir?


Sosyal Mühendislik


DOS Saldırısı


MITM (Man In The Mıddle)


Şifre & Parola farkı


DNS Nedir?


Parola Kırma


Sözlük Atağı


Exploit & Payload nedir?Parola & Şifre farkı


Öncelikle şifre veya şifreleme nedir buradan başlayalım. Şifre önceki çağlarda insanların gerçekten “o kişi mi” olup-olmadıklarını anlamak için söylenmesi istenen söz grubudur.

Neredeyse hayatımızın en içinie kadar giren bilgisayar çağında ise şifre, tıpkı önceki yüzyıllarda kullanıldığı gibi bir verinin tanınmaması için kullanılan bir yönetimdir. Bir metin herhangi bir şifreleme anahtarı ile şifrelendikten sonra, bu anahtara sahip değilseniz, bu metni öğrenemezsiniz.

Yani aslında şifre, bir kelimeni, yazının veya verinin, dışardan açık bir gözle bakan kişiler tarafından tanınmamasıdır. Özetle bakıldığı anda anlaşılamayan bir yapıdır.

Parola ise bu tanıma uymamaktadır. Parola sadece kullanan kişiye ait bir doğrulama mekanizmasıdır. Bir web sitesine giriş yapacaksınız ve parolanız diyelim ki merhaba13 olsun. Bunu her insan okuduğu anda rahatlıkla algılayabilir. Bu parola sadece sizin bildiğiniz bir bilgidir. Peki bu parolayı bir şifreleme algoritmasından (örneğin DES) geçirisek ne mi olur?

Çıkan sonuç: U2FsdGVkX1/5Pgme1s097143jLfu9h++RE6M0qPQOlM=

Gördüğünüz gibi şifrelenmiş metni yukarıda da görüldüğü üzere şifreleme anahtarı bilinmeden okumamız ve anlamamız mümkün değildir.

Bu sebeple parola: merhaba13, şifre ise U2FsdGVkX1/5Pgme1s097143jLfu9h++RE6M0qPQOlM= ‘dir.

Ek olarak, madem şifre değil parola ise neden sifrenguvenlimi.com diye merak ederseniz, şifre kelimesi ingilizce password kelimesin Türkçeye çevrimidir. İngilizce login ekranlarında bulunan username ve password kelimelerinden ötürü büyük çoğunluk bunu şifre olarak bildiği için biz de böyle kullanmak durumunda kaldık. Ama doğru olanı da burada açıklamaya çalıştık.