sifrenguvenlimi.com
Güçlü Parola Nedir?


Sosyal Mühendislik


DOS Saldırısı


MITM (Man In The Mıddle)


Şifre & Parola farkı


DNS Nedir?


Parola Kırma


Sözlük Atağı


Exploit & Payload nedir?Siber Dünya- Siber Tehdit

Bulunduuğumuz zaman diliminde, internetin, web sitelerinin ve mobil uygulamaların önemli tartışılmaz bir gerçek halini almıştır.

Fatura ödemelerimizde alış-verişe, sosyal ortamlara kadar hemen hemen herşey internet üzerinden yapılır duruma gelmiştir.

Bu durum saatlerce sıra bekleme derdini ortadan kaldırmış, atıl olan zaman kazanılmıştır. Peki durum böyle iken tüm işlerin internet üzerinden halledilmesi gayet güzel duruyor olabilir fakat ya birileri sizin şifrenize ulaşırsa?

İnternet üzerinden yapılan bir çok işlem için kullanıcı adı ve parola girilir. Bu işlem, bizim bağlantı kurduğumuz sisteme giriş yapmamız için gerek olan husustur.

Giriş yaptığınız alan sosyal medya olabilir veya kredi kartı numaranızı isteyen bir e-ticaret sitesi de olabilir tabiki. Buraya kadar bir problem görünmüyor. Asıl problem şifreniz kırılınca veya çalınınca başlıyor.

Sizin yerinize sistemlere giriş yapan saldırganlar sizin para veya itibar kaybına yol açmanıza sebep olabilir. Şifrelerin kırılmaması için yapılacak olan en temel işlem, sistemlere giriş için gerekli olan şifrelerin güçlendirilmesi ve neredeyse kırılması çok zor duruma getirilmesinden geçiyor.

Şifre kırılmaması için güçlendirme yapacağız fakat çalışmasına karşı neler yapacağız..?

Sağlam ve uzun sürede kırılmayacak parola nedir soru için: Güçlü Parola Nedir?