sifrenguvenlimi.com
OSI Katmanları


Protokoller


MAC adresi nedir?


Domain nedir?


High Availability


HTTP-HTTPS Farkı


TCP-UDP Portları


IPv6


CCNA- Giriş


CCNA-Router Konfigurasyonu


CCNA Statik Routing


CCNA Dinamik RoutingHigh Availability

High Availability, yüksek erişilebilirlik, aslında basit bir yaklaşım ile, bir sisteme veya web siteye kesintiniz en az olduğu şekilde yani her daim erişme imkanının sağlanması anlamına gelmektedir.

Özellikle banka gibi veya büyük e-ticaret siteleri gibi kritik sistemlerde erişimin 7/24 farketmeksizin olması gerekmektedir çünkü bu tarz sistemlerde gece dahi işlemler, alım-satım veya sorgular işlenebilir.

Bu sebepten ötürüdür ki bu tarz sistemlerin kesint,ye uğramaması, uğradığında ise olabilicek en kısa süre yeniden hizmet vermeye başlaması gerekmektedir.

Bu sebeple, internet üzerinden işlerin artık daha çok yürümesi ile yüksek erişilebilirlik çok önemli bir boyuta gelmiştir.

Yüksek erişilebilirlikte ilk adım tek nokta hatalarının giderilmesidir. Bu işlem yedeklilik olması ile mümkündür.Tek nokta arızası değidimiz duruma örnek vermek gerekirse, düşünelim ki güzel bir e-ticaret siteniz var ve bu site çeşitli sebeplerden ötürü (fazla yük, saldırı olma ihtimali, sunucudan kaynaklı bir problem vb.) gece yarısı çöktü ve siz bunu ancak sabah uyanınca farkedebildiniz.

Bu durum hem kurumsal yapıyı sarsacak hem maddi kaybınıza yol açacaktır. Peki yedekli bir biçimde 2 adet sunucu kullansaydınız ve teki çökse bile diğer sunucudan yayın (hizmet) devam etseydi ne olurdu? Kullanıcılar hiçbir şeyin farkında olmaz ve maddi/manevi kayba uğramazdınız..

İşte bu basit örnekte bile bir "kayıp" söz konusu iken düşünün ki daha büyük sistemler, siteler, yapılar..

Yüksek erişilebilirliğin mantığıda işte budur. Kullanıcıların kurduğunuz yapıya her daim erişebilmesi. Bunun olması için sizin gerekli önlemler almanız gerekmektedir. Aşağıda madde madde açıklayalım;

1) Yedeklilik: Sunucudan tutunda gerekirse güç kablolarına kadar yedeğiniz olsun ki, felaket durumlarında zorluk yaşamayın. Sitede değişiklik yapsanız da yapmasanız da mutlaka günlük/haftalık gibi bir sunucu yedeklilik planı düzenleyin.

2) Ortam: Sunucuların, yazılımların hatta kabloların bile yedeğini alsanız da aynı ortamda bulunan tüm yedekler her zaman risk grubundadır ve hiçbir zaman %100 High Availability denemez. Ortamda gerçekleşecek olan su baskını, sıcaklık artışı veya deprem gibi doğal afetler tüm ortamı etkileyeceği için yüzlerce yedekte oluştursanız bir işe yaramayacaktır. İmkanınız varsa bir yedeği de farklı bir coğrafi konuma alarak daha güvenli bir yapı oluşturabilirsiniz.

3) Donanım: Elektrik kesintileri, disk bozulmaları vb. durumlara karşı uygun donanımlar satın almalısınız.

4) Ağ: Ağda meydana gelebilecek kesinti, fazla yükten ötürü sitenin daha fazla kullanıcı kabul etmemesi gibi durumları düşünerek bant genişliği politikası belirlemelisiniz.

5) Yazılım: Sunucunun yeniden başlatması, web yayın servisinde problem çıkması gibi durumlara işletim sistemi karşın yedeklenmelidir.

Yukarıda anlatılanların tamamı, kullanıcıların sitenize 7/24 kesintisiz bağlanabilmeleri için gerekli olan bir takım önlemlerdir. Bunların hiçbirisini yapmayarak gayet güzel bir biçimde site yayınlayabilirsiniz fakat felaket durumları ile karşılaşmadan neler yapılabileceği hususunda anlatılanlar uygulandığı takdirde, sisteminize yüksek erişilebilirlik sağlanmış olacaktır.