sifrenguvenlimi.com
Linux Komutları


Linux Static IP verilmesi


Linux dizin yapısıLINUX İŞLETİM SİSTEMİ


Linux işletim sistemi denilince akla ilk gelen kelime "özgür" kelimesidir. Linux dağıtımları özgür yani opensource yani herhangi bir lisans ücreti talep etmeyen yazılımlardır.

Ücretsiz olması sadece işletim sisteminin kendisi için değil, içerisinde gelen bir çok yazılımı kapsamaktadır. Peki nedir bu linux?

Linux bir dizinler bütünüdür. En tepeden / dizini olmak üzere, bu dizinin altında sıralanan ve bir çok çeşitli görevler gerçekleştiren bir nevi ağaç yapısına benzeyen bir yapıdır.
Linux dizin yapısı isimli makalemizde bu konu, her bir dizinin ne görevi olduğuna kadar detaylandırılarak anlatılmıştır.

Linux işletim sistem kişisel bilgisayar kullanımı olmakla beraber sunucu olarak da kullanılabilir.

Günümüzde sunucu olarak, web sunucu, mail sunucu, dns sunucu, nfs sunucu veya ftp sunucu olarak kullanımı yaygın olarak görülmektedir.

Asıl işin güzel kısmı da bu kadar geniş ve özellikli bir kullanım alanına sahip bir işletim sisteminin hiçbir ücret talep etmemesi.

Linux işletim sistemi kullanımı üstün durumda olmamakla beraber, bir çok kritik sistemde lisans ücreti olmamasından ötürü linux kullanılmaktadır.

Linux işletim sisteminde yönetim genellikle komutlar üzerinden işler. Tabiki kimse binlerce komutu aklında tutamaz ama yardım alabilir.

Bir sonraki linux makalemiz olan, Linux komutları yazımızı okuyarak, en önemli ve bilinmesi gereken linux komutlarına ulaşabilirsiniz.