sifrenguvenlimi.com
CCNA
OSI Katmanları


Protokoller


MAC adresi nedir?


Domain nedir?


High Availability


HTTP-HTTPS Farkı


TCP-UDP Portları


IPv6


CCNA- Giriş


CCNA-Router Konfigurasyonu


CCNA Statik Routing


CCNA Dinamik RoutingStatik Routing

Routing en temel ifade ile, bir networkten farklı bir networke erişmektir. Siz bir internet sitesine tıklanıdığınız anda sizin bilgisayarınızın gönderdiği istek paketleri ilgili web sitesine gönderilir. Bu göndermedeki yönlendirme işlemini routerlar, routing tabloları sayesinde yaparlar.

Routerlara gelen paketlerde source (kaynak) ve hedef (destination) adresi bulunur. Routerlar hedef networkün nerede olduğunu bildiğiniden, direk o networke bağlı değillerse bile ilgili routera paketi gönderir.

Router üzerine hiçbir yapılandırma yapılmaz ise sadece kendilerine direk bağlı olan networkleri bilirler. Bunun dışında routing tabloları boş olur. İşte yönlendirme bu routing tablolarına göre yapıldığı için bu alanların doldurulması gerekmektedir.

Bu tabloları biz komut ve ip yazarak manuel olarak doldurursak bu statik yönlendirme, eğer bir protokol yükleyerek otomatik olarak doldurulursa bu işlemde dinamik yönlendirme olarak adlandırılır.

Routing tablosunun “Router# sh ip route” komutu ile görebiliriz.

Statik Routing

Statik routing “ip route” komutu ile global config modda yapılır. Statik routing genellikle küçük ölçekli networklerde tercih edilir çünkü network büyüdükler işler zor bir hal almaktadır.
Bu söylemimizden “büyük networklerde statik yönlendirme yapılmaz” gibi bir anlam çıkmasın. Tabiki yapılır fakat protokoller yardımı ile daha kolay ve hızlı bir çözüm sunmak varken onlarca network adresini neden komutlarla tek tek giresiniz ki..

Komut şu şekildedir,

Router(config)# ip route [hedef ades][subnet][next hop][distance]

Hedef adres: Erişilmek istenilen networkün adresidir.
Next hop: Routerın hangi arayüzünden geçecek ise o arayüzün ip adresi
Distance: Default olarak 1 durumundadır. Yazılmasa da olur.
Aşağıdaki örneği inceleyelim,

Statik Yönlendirme2 adet router, 2 adet laptop bulunan bir topoloji görülmektedir. Laptop1, Laptop2 cihazına erişmek istemektedir. Laptopların ve routerların her bir arayüzünün ip adresleri kırmızı şerit içerisine alınmıştır.

İp adresleri verilse bile herhangi bir yönlendirme olmadığı için router1, laptop1 den network paketini ne yapacağını bilemeyecek ve drop edecektir.(silecektir.) Laptop1 den gelen paketi ne yapacağını router1 cihazına bildirmemiz gerekir. Bunun için bir yönlendirme komutu gireceğiz.

Router1(config)# ip route 192.168.3.0 255.255.255.0 192.168.2.2

Burada 192.168.3.0 erişilmek istenilen networkün ADI, 255.255.255.0 subnet mask ve 192.168.2.2 ise, 192.168.3.0 networkü için geçilmesi gereken arayüzdür.
Bu komutun bir benzerini de Router2 cihazına yazacağız.

Router2(config)# ip route 192.168.1.0 255.255.255.0 192.168.2.1

Burada da laptop2’ nin laptop1 ‘ e ulaşması için bir komut yazıldı. Mantık aynıdır.
192.168.1.0 ulaşımak istenilen network, 255.255.255.0 subnet mask ve 192.168.2.1 adresi ise, laptop2 den gelen paketlerin, laoptop1’ e giderken geçmesi gereken arayüzün bildirilmesidir.
Bu durumda sağ kolonda bulunan mektup işaretinden 1 tane laptop1’ e, 1 tane laptop2’ ye bıraktığınız zaman, sağ alt köşede “successful” yazısını göreceksiniz.

Aslında statik yönlendirme tamamen bundan ibarettir. Fakat düşünün diyelim ki 200 router ve 350 farklı network adresi olan bir topolojide bunları “tüm kombinasyonları ile beraber” girmek pek de kolay olmayacaktır. Bunun için dinamik routing bilmeniz gerekir. Sonraki makalemiz Dinamik Routing konusu detaylı olarak anlatmaktadır.

Anasayfa|Network|Parola Kontrol|Siber Güvenlik|Linux|Anket|İletişim