sifrenguvenlimi.com
CCNA
OSI Katmanları


Protokoller


MAC adresi nedir?


Domain nedir?


High Availability


HTTP-HTTPS Farkı


TCP-UDP Portları


IPv6


CCNA- Giriş


CCNA-Router Konfigurasyonu


CCNA Statik Routing


CCNA Dinamik RoutingCCNA nedir?

CCNA (Cisco Certified Network Associated) sertifikası, network meslek dalında ilerlemek isteyen, kişilerin sahip olması gereken temel belgedir. Bu sertifikanın içeriğine baktığımız zaman,

-Temel network,
-OSI katmanları,
-Ip adresleme,
-Network cihazları,
-Protokoller,
-Statik ve dinamik routing,
-Routing protokollerinin yüklenmesi, konfigürasyonunun yapılması,
-ACL (Access Kontrol List) yapısının öğrenilmesi,
-Switch konfigürasyonu,
-Vlan oluşturma, yönetme,
-Routerın DHCP olarak ayarlanması,
-NAT ayarlamaları,
-WAN teknolojileri,
-Frame Relay yapısı,
-ISDN, DDR konfigürasyonları,
-IPv6,

Gibi konu başlıklarının olduğu görülür. İşe giriş süreçlerinde de çok etkin bir rol oynayan CCNA sertifasını alan bir kişiden, yukarı yazılan konuları büyük bir kısmanda etkin rol oynaması beklenir.

Buradaki amacımız, bu kursların günden güne pahalılaşarak insanları maddi ve manevi olarak (yorgunluk, zaman kaybı vs) yıpratmasından ötürü, ccna içerik ve derslerini buradan anlatmayı uygun görüyoruz.

Buradaki konuları ele alan yazarlarımızdan bazılarının CCNA sertifikası, bazılarının ise hem CCNA hem CCNP (Cisco Certified Network Professional) sertifikası bulunmaktadır. Açık bir şekilde anlaşılmayan veya daha fazla genişletilmesi istenilen konular hakkında bize İletişim kısmından mail atabilirsiniz.

Cisco network giriş (CCNA)

Sitemizde bulunan network tabını okuyarak buraya kadar geldiyseniz, network hakkında küçük de olsa bir bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Burada konulara router cihazı üzerinden başlayacağız. Konu başlıklarının eklenmesine devam edilecektir.

ROUTER

Router kelimesi ingilizce routing (yönlendirme) kelimesinden gelmektedir. Bu yönlendirme Layer 3 (Ağ katmanı) seviyesinde olan bir yönlendirmedir. Unutulmamalıdır ki router 3. Katmanda çalışan bir network cihazıdır.
Routerın temel amacı, FARKLI networkler arasında yönlendirme yapmaktır. Farklı kelimesinin büyük yazılmasının sebebi, aynı network içinde yönlendirme yapan cihazın switch olmasıdır.

Düşünün ki İstanbulda oturuyorsunuz ve Konyada bulunan arkadaşına bir data göndereceksiniz. Bu sizce nasıl mümkün? Routerların sizin paketlerinizi yönlendirerek arkadaşınızın bulunduğu cihaza iletmesi ile mümkündür.

Not! Yazıda boyunca kullanılacak olan simülasyon programı Cisco Packet Tracer isimli programdır. Versiyonu şu seviye için önemli değildir. (GNS3 programı, cisco paket tracer’a göre daha gerçeğe yakındır fakat bilgisayarın CPU ve RAM’ ini kullanır. Bu sebeple düşük güçteki pclerde kullanımı zor olacağı için paket tracer programını kullanmaktayız.)

Router Bileşenleri;

RAM: Router kapatıldığında veya yeniden başlatıldığında silinir. Routerın running-configuration adı verilen ve çalıştığı andaki yapılandırmasını içeren bilgileri bulundurur.

ROM: Post, Bootstrap, MiniIOS gibi bileşenleri içeren, kesinlikle silinemeyen verileri bulunduran bileşendir. Veriler sadece okunabilir durumdadır.

Flash: IOS (routerın işletim sistemi) burada bulunur. Silinebilir, değiştirilebilir, yeniden yüklenebilir bir eeprom kartıdır.

NVRAM: Non-Voltalite ram’ in kısaltmasıdır.Kalıcı, silinmez RAM ‘ dir. Start-Up configuration denen başlangıç yapılandırması burada bulunur.

NOT: NVRAM boş ise konfigürasyon sihirbazını kullanmak isteyip istemediğiniz sorulur. Yani paket tracer programında routerı ile tıkladığınızda gelen [yes][no] soru nvram’ in boş olduğunu ve başlangıç yapılandırmasının olmadığını gösterir.

CPU: Router cihazının işlemcisidir.

Interface: Çeşitli bağlatıları yapmak için kullanılan arayüzlerdir.

IOS (Interworking Operating System) : Routerın işletimi sistemidir. Bu sistem bize CLI (Command-Line-Interface) isimli not defteri görünümünde bir arayüz sağlar. Tüm yazılımsal yapılandırmalar bu CLI arayüzünden yapılır.

Router CLI yapılandırmasına giriş

Router çalışma mod çeşitleri

Öncelikle router yapılandırma işlemlerine başlamadan bu adresden cisco paket tracer programını indirip kuralım.

Cisco Packet Tracer
Programı açtığımız anda karşımıza bu ekran gelecek. Sol alt tarafta kırmızı ile işaretlenen kısım bizim network cihazlarımızı seçeceğimiz kısımdır. Yeşil ile çevrili kısım ise seçilen cihazın (örneğin router) farklı modellerini göstermektedir.

Oradan 1 adet routera tıklayıp, yukarıdaki beyaz alan içine tekrar tıkladığımızda topolojiye dahil etmiş olacağız.
Programı açtığımız anda karşımıza bu ekran gelecek. Sol alt tarafta kırmızı ile işaretlenen kısım bizim network cihazlarımızı seçeceğimiz kısımdır.
Yeşil ile çevrili kısım ise seçilen cihazın (örneğin router) farklı modellerini göstermektedir.
Oradan 1 adet routera tıklayıp, yukarıdaki beyaz alan içine tekrar tıkladığımızda topolojiye dahil etmiş olacağız.
Routerın üzerine tıkladığımızda en üst kısımda Physical || Config || Cli arayüzlerinden Cli tabına tıklayalım. NVRAM boş olduğu için karşımıza böyle bir ekran gelecek.

Cisco Packet Tracer Command Line

Burada kurulum sihirbazını kullanmak isteyip- istemediğimizi soruyor. Klavyeden NO yazıp devam edince karşımıza user mod gelir.

User mod: Bu mod, routerın açılıp arayüzün (CLI) karşımıza ilk çıkıtığı andaki moddur. Hiçbir yönetimsel iş yapılamaz. Sonraki moda geçiş için kullanılır.

Privileged mod: User modda iken enable yazılarak geçilen moddur. Bu mod durumda parola konur. Show komutlarının işletildiği mod burasıdır. #conf t komutu yazılarak sonraki moda geçilir.

Global configuration: Routerın yazılımıda gerçekleşecek tüm değişiklikler bu modda yapılır. Yapılan yanlışlık, tüm cihazın çalışmasını etkiler. Komutlara ve topolojiye yeterince hakim olunmadan bu modda işlem yapılması önerilmez.

Aşağıdaki görüntüde routerdaki 3 modda görülmektedir. User moda “enable” yazılarak privileged moda geçlimiş, sonrasında da “conf t” yazılarak global configuration moda geçilmiştir.


Router modes
Bu makalede router yapılandırması bir girişte bulunduk. Sonraki makalemizde yapılandırma işlemini ilerleterek, arayüze ip verme, mod durumları şifre verme, routerın config dosyasını görme, hatırlamadığınız cisco komutları hakkında yardım alma gibi konuları anlatacağız.
Anasayfa|Network|Parola Kontrol|Siber Güvenlik|Linux|Anket|İletişim